Günün Yazısı: Yeni Okul, Yeni Eğitim Anlayışı

Aviary Photo_131001930238777392Çevre, mekan ve eğitim ilişkisini tarihe dönüp baktığımızda çok daha iyi anlarız. Toplumların belirli dönemlerde felsefi, dini ve bilimsel gelişmelerin sonucunda, eğitim programlarının amacına uygun mekanlar düşünüp geliştirdiklerini görmekteyiz.

Eğitim mekanlarının imkan verdiği sosyalleşme, interaktivite ve katılım potansiyeliyle; ders dışı enfomal öğrenme olanağı barındıran alanları ile katılımcı eğitim modellerini birebir şekillendirdiğini görmekteyiz.  21. yüzyılın eğitim sürecini amaç-yöntem-araç sırasıyla ele alabilecek, genç kuşaklar için ilham verici ve interdisipliner bir eğitim modelini hayata geçirebilmek ancak ve ancak mevcut eğitim sisteminin dışına çıkmakla mümkün. Ülkemizde yeni özel okulların sayısı gün geçtikçe artıyor. Acaba kaç tanesi, kuracakları kampüslerde  klasik sınıf ve ders kavramlarından farklı bir eğitim modeline geçerek çevre, mekan ve eğitim ilişkisi üzerine kafa yoruyor? Veya mevcut eğitim düzeninin dışında bir eğitim modelinin arayışına girme cesaretini gösteriyor? Tabi ki cevap: Çok az…

TEOG dönemini geride bırakmanıza çok az bir süre kalan veliler…. Unutmayın ki; artık eğitim sisteminden talep ettiği nitelikte insan kaynağını bulamayan iş dünyası farklı becerilerle ve yeterliliklerle donatılmış, potansiyelli gençler istiyor. Bu konuda doğru eğitim modelleri oluşturan okulları seçmeli, çocuklarınızı doğru yönlendirmelisiniz.

TEOGdestek Konuk Yazar

Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın