Sev Amerikan Koleji (SAC)

SEV’in Tarihçesi

“SEV, sevgiyi ifade eder. Kapsadığı anlam, insanlığı sevmek ve insana hizmet etmektir.”

Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV), 1968 yılında İzmir, Tarsus ve Üsküdar Amerikan Liselerinin (Amerikan Bord Okulları) mezunları tarafından kuruldu. Atatürk’ün hedeflediği gelişen Türkiye’ye hizmet ilkesiyle kurulan vakıf, kendisine bağlı kurumların hizmet kalitesini üstün ve sürekli kılmayı amaçlıyor.sac

Çoğunluğu Amerikan Bord Okulları mezunlarından oluşan Mütevelli Heyeti ve heyetin seçtiği Yönetim Kurulu tarafından idare edilen SEV’de, Mütevelliler ve Yönetim Kurulu üyeleri gönüllü olarak hizmet veriyor. Vakıftaki diğer görevler, kurullarca belirlenen çerçeve doğrultusunda çalışan profesyonel bir kadro tarafından yürütülüyor.

SEV’e bağlı kurumları kendi alanlarındaki başarıları sayesinde iyi tanıyorsunuz: Özel Üsküdar Amerikan Lisesi, Özel İzmir Amerikan Koleji, Özel Tarsus Amerikan Koleji, Özel Üsküdar SEV İlköğretim Okulu, Özel İzmir SEV İlköğretim Okulu, Özel Tarsus SEV İlköğretim Okulu, SEV Matbaacılık ve Yayıncılık Eğitim Ticaret A.Ş. ve SEV Amerikan Hastanesi.

SEV İlköğretim Okulları, 1997 yılında yeni İlköğretim Yasasının kabulünden hemen sonra, Amerikan Liselerinin yüzyılı aşkın süredir başarıyla uyguladığı eğitim anlayışını ilköğretim seviyesinde de devam ettirmek üzere, SEV tarafından kuruldu.

Redhouse Yayınevi, Sağlık ve Eğitim Vakfı’na bağlı şekilde yeniden yapılanarak 1996 yılında SEV Matbaacılık ve Yayıncılık Eğitim Ticaret A.Ş. (SEV-YAY) adını aldı. SEV-YAY, Redhouse Sözlükleri’nin varisi olarak sözlük yayımcılığı alanında faaliyet gösteriyor.1879 yılında Gaziantep’te kurulan SEV Amerikan Hastanesi ise bölgenin ilk modern tıp hastanesi. Hastanede, tanı-sağaltım hizmetlerinin yanı sıra sağlık taramaları, tıbbi eğitim toplantıları ile toplum sağlığının iyileştirilmesi yönünde de hizmet veriliyor.

 

SEV’in Eğitim Misyonu

sevlogoGelişen ve değişen dünyada uluslararası eğitim standartlarını benimseyerek, akademik düzeyi ve sosyal bilinciyle fark yaratan bireyler yetiştiren köklü eğitim kurumları geliştirmek ve bunların sürekliliğini sağlamak. Kaynak : SAC resöi sitesinden alınmıştır. sevamericancollege.com/tr

Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın