Saint Michel Fransız Lisesi

SMGENEL BİLGİLER:

1886 yılında kurulan ve 2011 yılında 125. yaşını kutlayan Saint Michel Fransız Lisesi’nin tarihçesi çok eskilere dayanmaktadır. 1886 Eylül’ünde kurucular, Beyoğlu Pera’da, Galatasaray Lisesi’nden çok az uzaklıkta, yarım gün hizmet veren bir kurum açarlar, bu okula Saint-Michel adı verilir. Okulun eğitiminin, özellikle edebiyat, bilim ve ticaret alanlarında, Fransa’daki okullarla eşdeğer düzeyde olması konusunda gösterilen büyük çaba, devlet kademelerinde çalışacak veya ticaret ya da endüstri ile ilgilenecek gençler ve aileleri için Saint-Michel’in ideal bir kurum olarak nitelendirilmesini sağlar. 1936’da Saint-Michel Koleji daha sakin bir semtte olan ilkokul binasının bulunduğu Feriköy’e taşınır. Böylece Saint-Michel kolejinin ilkokulla birleşmesinden bugünkü Saint-Michel Lisesi doğar. Saint Michel Fransız Lisesi kız öğrenci de kabul ederek Türkiye’deki fransız okulları arasında ilk karma lise olma ünvanını kazanır. Okul, 1680 yılında Fransa’da kurulan ve günümüzde dünyada geniş bir eğitim ağına sahip lasalyen okullar ailesindendir. Türkiye’deki İstanbul Saint -Joseph Lisesi ve İzmir’deki Saint- Joseph Lisesi’de aynı ailedendir.

 İKİ YABANCI DİLDE YETKİNLİK (FRANSIZCA ve İNGİLİZCE)

Lise eğitiminin önemi üniversite ve iş hayatını etkilemesiyle doğru orantılıdır. Üniversiteye ve ardından profesyonel yaşamına iki yabancı dil bilerek adım atan bir genç dil bilmeyen yaşıtlarının sahip olmadığı avantajlara sahip olacaktır. Lisemizde eğitim gören öğrencilerimizin hepsi mezuniyet diplomalarını aldıklarında hem Fransızca, hem de İngilizce dillerine hâkim durumdadırlar.

 FRANSIZ BAKALORYASI DENKLİĞİ İLE YURTDIŞINDA YÜKSEKÖĞRENİM FIRSATI

Fransız bakaloryasına eş diploma denklik sistemi sayesinde, Saint-Michel Lisesi’ni bitiren öğrenciler Fransa’daki ve Avrupa’daki devlet üniversitelerine doğrudan başvuru hakkı kazanırlar. Bu yurt dışı eğitim seçeneği öğrencilerimiz için büyük bir avantajdır.

Bunun yanı sıra, üniversiteye giriş sınavlarında yakaladığı %94’lük başarıyla Saint-Michel Fransız Lisesi İstanbul’un en iyi 4.lisesi olma ünvanını kazanmıştır.

BUTİK EĞİTİM ANLAYIŞI,  ÖĞRENCİ İLE BİREBİR İLETİŞİM

Saint-Michel Lisesi yerleşkesi İstanbul şehrinin kalbinde, Şişli’de bulunmaktadır. Osmanbey metro istasyonuna 3 dakika yürüme mesafesinde bulunan okul, 6 ila 28 kişi arasında değişen ferah sınıf kapasiteleriyle, öğrenci- öğretmen arasında doğrudan ve eksiksiz iletişimin tüm kolaylıklarını sunmaktadır. Bu şekilde kendilerinin gelişimini yakından takip etme fırsatına sahip olan uzman eğitmenlerimizle gençler butik bir eğitim kurumunun sunduğu aile ortamında kendilerini güvende hissederler.

Lise; kapalı spor salonu, en yeni teknolojilerle donatılmış bir medyatek (modern kütüphane ve videotek), 170 kişilik tiyatro salonu, Jeanne D’Arc sergi ve konser salonu, laboratuarları, öğrenci kantini, futbol ve basket sahaları ile güçlü bir altyapıya sahiptir.

Ayrıca derslikler ortak wi-fi ağı ve internete bağlı bir bilgisayar ve video projektör ile donatılmıştır.

KÜLTÜR VE SANAT ETKİNLİKLERİNİN GÖZDE MEKÂNI: JEANNE D’ARC SALONU

125. kuruluş yılı şerefine açılışı yapılan Jeanne D’Arc salonu, İstanbul’un en güzel akustiğe sahip çok amaçlı salonlarından biridir. Eşsiz estetiği ve rengârenk vitraylarıyla ünlü salon; klasik müzik konserleri, seramik-resim-heykel eserleri ve temalı sergileri ile her yıl zengin bir kültür-sanat ajandası sunmaktadır. Jeanne D’Arc Salonu’nda düzenlenen sergi, konser ve gösterimler sayesinde Saint-Michelli öğrenciler ve mezunlar değerli sanatçı, bilim adamı, araştırmacılar ve akademisyenlerle buluşma fırsatı yakalamaktadırlar.

SATRANÇTAN SERAMİĞE, ZENGİN AKTİVİTELER

Uluslararası satranç turnuvalarına ev sahipliği yapan Saint-Michel’de bu amaca uygun güçlü bir satranç geleneği bulunmaktadır. İl genelinde açtığı seramik ve çevre sergileriyle ünlü seramik fırını da öğrencilere profesyonel düzeyde teknik imkânlar sunar. Her yıl Mayıs ayı sonunda düzenlediği “Geleneksel Saint-Michel Sanat Şenliği” ile Türkiye’nin saygın liselerinin sahne sanatları, müzik, plastik sanatlar ve sinema alanlarında verdikleri eserleri konuk eder. Kültür Gezileri ve Uluslararası Değişim Programları öğrencilerin farklı kültürlerle tanışmalarına ön ayak olarak geniş bir dünya vizyonuna sahip olmalarına yardımcı olur.

GENÇLERİN LİSEDEN SONRAKİ ADRESİ: SAINT-MICHEL MEZUNLARI DERNEĞİ  

Saint-Michel Lisesi’ni bitiren öğrenciler, ağabey ve ablalarının deneyimlerinden faydalanabilecekleri ve desteklerini hissedecekleri güçlü bir derneğe sahiptirler. Mezunlar Derneği okulun tarihi avlusunda yılda iki kez düzenlediği büyük buluşmaların yanı sıra (Maskeli Yılbaşı Partisi ve Krep Günü), her ayın 3.Salısı düzenlediği “Mardi Michel” organizasyonlarında Saint-Michellileri bir araya getirir. Mezunlar 3 ayda bir yayımlanan “Le Soleil” dergisi sayesinde camiadaki yeniliklerden haberdar olup, kendileriyle aynı sıraları paylaşmış başarılı mezunları tanıma fırsatı bulur. Her yıl düzenlenen Kariyer Günleri ise konusunda yetkin ünlü mezunlarımızla, Saint-Michel lisesi öğrencilerini buluşturmayı amaçlamaktadır.http://www.saintmichel.org.tr/ Kaynak:SM resmi web sayfasından alıntıdır.

Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın