Okul Seçimi 5- Matura Diploması

avusturyaMatura başta Avusturya ve İsviçre olmak üzere birçok ülkede uygulanan lise bitirme diploması. Bu diplomayı gençler yükseköğretime geçiş için kullanıyor.

Matura yazılı ve sözlü sınavlardan oluşan bir sınav paketi. Öğrenciler en az dört farklı dersten 7 yazılı ve sözlü sınava giriyor. Sınavlar öğrencinin tercihine göre değişiyor. Birinci seçenekte öğrenci 4 yazılı ve 3 sözlü sınava ya da 3 yazılı, 4 sözlü sınava giriyor. Birinci seçeneği tercih edenler Almanca, Matematik, Türk Dili ve Edebiyatı derslerinden yazılı, Almanca, Matematik, Türk Dili ve Edebiyatı derslerinden sözlü sınava giriyor. İkinci seçeneği seçenler ise Almanca, Matematik ve Biyoji’den yazılı, Almanca, İngilizce, Türk Dili ve Edebiyatı ile Fizik derslerinden sözlü sınava giriyor.

Ticaret Lisesi’nde ise Matura sınavları farklı oluyor. Öğrenci 3 yazılı, 3 sözlü olmak üzere 6 sınava giriyor.

Öğrenciler lise 3’üncü sınıfta eğer Matura okumak istiyorsa lise 2’inci sınıf karnesinde kırık not olmamalı. Ayrıca Almanca, İngilizce, Dil ve Anlatım, Biyoloji, Fizik ve Kimya derslerinin yılsonu not ortalaması en az 3 olmalı. Ayrıca 3’üncü sınıfa başlamadan önce de öğrencinin B2 seviyesindeki Avusturya Dil Diploması’na (ÖSD) sahip olması gerekiyor.

St. Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu’nda Matura diploması veriliyor.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız .Matura Diploması.

Kaynak: MEB ve Pervin Kaplan resmi web siteleri

 

Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın