İtalyan Lisesi

italyan_liseleri1Osmanli Imparatorlugu döneminde Cenevizli, Venedikli ve Sicilyalilar Istanbul’un Haliç kiyilarinda ve özellikle Galata semtinde ticaretle ugrasmak için padisahtan izin almislardi.

Bu bölgede yerlesen Italyan cemaatinin lisaninda genellikle Cenova lehçesi hakim oldugundan, zengin aileler ve çocuklarinin ögrenimi için özel egitimciler tutmakta, fakir olanlarin egitimi ise Katolik din adamlari tarafindan yürütülmekteydi.

1861 yilinda Italyan diplomatlarin girisimiyle Istanbul’daki cemaat için, aksamlari faaliyet gösteren bir Italyan okulunun açilmasi saglandi. Ancak Italyanca, Aritmetik, Geometri gibi dersler Santa Maria Draperis Kilisesi’nde uygulaniyordu. Ayni yilda kurulan hayir amaçli “Societa’ Operaia” adli isçi dernegi, açilan okulun yetersizligini göz önünde bulundurarak, Italya disindaki okullara karsi ilgi göstermeleri talebiyle Italyan Hükümeti nezdinde çesitli girisimlerde bulunmasi neticesinde, 1888 yilinda Polonya Sokagi’nda “Kraliyet Ilk ve Ortaokulu” hizmete girdi.

Kraliyet Ilk ve Ortaokuluna, 1885 yilinda Beyoglu Hayriye Caddesi’nde 16 numarali binada egitime açilan “Italyan Ticaret Okulu” baglandi.1900 yilinda ise bu üç yillik ticaret okuluna, dört yillik lise bölümü eklendi. Buradan mezun olanlar Italya Krallginin ticaret yüksek okullari ile Napoli Dogu Bilimleri Enstitüsüne girmeye hak kazaniyorlardi. 1910-1911 döneminde Kraliyet ilk ve ortaokuluna, Latince dersinin okutuldugu dört yillik lise bölümü ilave edildi. Okula Türk ögrencilerin kaydi da bu yillarda basladi.

Italyan okulu Trablusgarp Savasi süresince ögrenimine ara verdi. 1913-1914 ögretim yilinda yeniden faaliyete geçmesine ragmen, 30 Nisan 1915′te bu defa da Birinci Dünya Savasi nedeniyle kapatildi.

Savastan sonra, 1919 yilinda, Italyan Ortaokulu ve Lisesi o tarihte Avusturya tarafindan savas tazminati olarak Italya’ya verilen , Tom Tom Kaptan Sokagi’nda bulunan simdiki binasina tasindi.

1920 yilinda Polonya Sokagi’ndaki Ticaret Okulu ve Lisesi de ayni binaya nakledildi. Böylece Latince’nin okutuldugu orta ve lise bölümüyle orta ticaret ve lise ticaret bölümlerinden olusan iki alanli bir egitim kurumu hizmet vermeye basladi. Italyanca bilmeyen ögrencilere bu kurumda ögrenim olanagi saglamak için ayni yil hazirlik sinifi hizmete girdi.

Okulun egitim ve ögretimi zaman içindeki degisiklik ve gelismeler çerçevesinde faaliyetini sürdürdü. Ticaret Bölümü 1966 yilinda kademeli olarak kapatildi.

Bir yil hazirlik, üç yil ortaokul, dört yil lise olarak Klasik Fen alaninda egitim veren Özel Italyan Lisesi, Ilkögretim Kanunu’nun yürürlüge girmesiyle birlikte, ortaokul öncesi hazirlik sinifini, lise öncesi hazirlik sinifi haline dönüstürerek Fen ve Türkçe-Matematik alanlarinda egitim ve ögretimine devam etmektedir.

Dört yillik lise egitimi vermesi nedeniyle, mezun ögrencilerimize Italya’da istedikleri üniversitelerde ögrenimlerine devam etme sansi tanimaktadir.

Ayrica okulumuzda okuyan az sayidaki Italyan uyruklu ögrenci, lise ögrenimlerinin sonunda “Maturita” denilen “Lise Bitirme” sinaviyla mezun olabilmektedir.

Kendi ögrencilerimize de, istedikleri taktirde, ek bir çalisma yapmak suretiyle, bu sinava katilma hakki taninarak, Abitur, Fransiz Bakaloryasi, GCE A Level Sertifikasi, Uluslararasi Bakalorya gibi belge sahiplerine taninan ÖSS’de minimum 185 puan alma kosulunu yerine getirmis sayilma hakki taninmistir.

Özel Italyan Lisesi, ögrenci ve velileriyle birlikte, Türkiye Cumhuriyeti’nin dogusundan bugünkü modern Türkiye’nin olusumuna kadar, zaman içindeki bütün önemli tarihsel gelismelere taniklik etmistir.

Uzun yillari ve olaylari kapsayan bu süreç zarfinda, nesiller boyunca, Istanbul Özel Italyan Lisesi gelismis ve gerek ögrenimleri sirasinda gerekse özel ve mesleki yasamlarinda gurur duyulan binlerce gence, fen ve sosyal alanda çok iyi bir formasyon saglayan, seçkin bir egitim kurumu olarak takdir edilmistir.

Özel Italyan Lisesi, uzun yillar boyunca, gelistirdigi egitim deneyimi ve birikimini günümüze tasiyarak, Türk ve Italyan ögretmenlerle, yöneticilerinin bilgi ve becerilerini biraraya getirmek suretiyle, ögrencilerini, Türkiye’nin yanisira Avrupa’nin ve dünyanin bilinçli vatandaslari ve yüksek kapasiteli profesyonelleri olarak yetistiren, ayricalikli bir okuldur.

Insa edildigi dönemin yapi teknigine göre yigma bina olarak insa edilmistir. Okul binasi her biri yaklasik 600 m2 olan 5 kattan olusmaktadir ve 20 adet dersligi , 4 adet küçük kurs odasi , idari odalari, zemin katta kapali spor salonu ve laboratuar , 4.katta da bilgisayar laboratuari, çok amaçli salon, kütüphane , resim dersligi ve arsiv bulunmaktadir. Kaynak:İtalyan Lisesi resmi web sitesinden alınmıştır.

Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın