Okul Seçimi4- AP(Advanced Placement Program)- İleri Düzey Yerleştirme Programı

images1900’de ABD’de kurulan College Board, bir yükseköğrenim kurumu. Öğrencilerin yükseköğrenime kabulünü sağlayacak çalışmalar yürütüyor. AP de College Board’ın sundukları programlardan biri olup ön üniversite programı olarak da adlandırılıyor.

AP programı ve sınavları Amerika’da ve dünyada 60’tan fazla ülkede üniversiteler tarafından tanınan bir programdır. AP derslerini alıp, sınavlarda başarılı olan öğrenciler hem üniversitelere başvuru sürecinde standart başvuru yapan öğrencilere göre daha avantajlı olurlar, hem de üniversiteye başladıklarında başlangıç seviyesinde verilen derslerden muaf olma şansını elde ederler. Dolayısıyla AP almış öğrenciler kolej eğitimleri süresince ciddi derecede zaman kazanarak çift-anadal (double-major) ve/veya yan dal (minor) programlarına da geçiş yapabilirler.

İleri Düzey Yerleştirme Programı olarak adlandırılan Advanced Placement (AP) programı, öğrencilere yurtdışı üniversitelere başvururken kabul aşamasında ve derslerden muaf olma konusunda avantaj sağlıyor. Üniversiteye kabul aşamasında, bir öğrencinin lise döneminde AP dersleri alması ve sınavlardan başarıyla geçmesi akademik eğitim için hazır olduğunun bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Türkiye’deki bazı okullarda uygulanan program yurtiçinde de Sabancı, Koç, Özyeğin gibi üniversitelerde lisedeyken aldıkları derslerden muaf olma ve kredi tamamlama olanağının yanı sıra burs alma şansı da sunuyor.

Advanced Placement programında 30’dan fazla ders bulunuyor. AP Capstone, sanat, İngilizce, tarih ve sosyal bilimler, matematik ve bilgisayar teknolojileri, fen ile dünya dilleri ve kültürleri gibi başlıklarda 30’dan fazla ders AP programı ile alınabiliyor.

AP sınavlarının içeriği üniversite profesörleri ve lise AP öğretmenlerinden oluşan bir kurul tarafından hazırlanmaktadır. Her AP sınavında çoktan seçmeli sorulardan ve kısa cevaplı veya kompozisyon tarzında sorulardan oluşan iki bölüm bulunur. Sınav süresi ve sınavda çıkan soru sayısı, seçilen konuya göre farklılık göstermektedir. Çoktan seçmeli sorular bilgisayar tarafından, kompozisyon ve kısa cevaplı sorular ise öğretmenler tarafından değerlendirilir.

AP sınavları yılda sadece bir kez Mayıs ayında yapılmaktadır. Detaylı sınav takvimini incelemek için lütfen AP testini hazırlayan Collegeboard’un websitesini ziyaret ediniz.

Sınavda, çoktan seçmeli sorular bilgisayar tarafından, kısa cevaplı ve kompozisyon tarzındaki sorular ise tecrübeli AP öğretmenleri ve üniversite profesörlerinden oluşan bir kurul tarafından değerlendirilir. Öğrenciler AP sınavlarından 1 ila 5 arasında bir not alır ve sonuçlar Temmuz ayı içerisinde öğrenci ve ilgili üniversitelere yollanır. Sonuç raporları kümülatiftir, yani öğrencinin o güne kadar aldığı tüm AP sınav sonuçlarını gösterir. Sınav sonuçlarını 1 Temmuz itibariyle telefon yoluyla da öğrenmek mümkündür.

TÜRKİYE’DE AP PROGRAMI HANGİ OKULLARDA VAR?

Amerikan Robert Lisesi

Üsküdar Amerikan Lisesi

Gelişim Koleji Anadolu Lisesi

Hisar Okulları

TED İstanbul Vakfı Özel Lisesi

Yamanlar Koleji

Cumhuriyet Koleji

Özel Açı Lisesi

İzmir Özel Ege Lisesi

Özel Irmak Lisesi

Kaynak: MEB- Pervin Kaplan ve http://www.tprturkey.com/ap/  resmi sitelerinden alınmıştır.

Bookmark the permalink.

Bir Cevap Yazın